Altona’nın 1866’ya kadar Danimarka’ya ait olduğunu biliyor muydunuz?

Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından “Alster’den Elbe’ye şehrimizi tanıyalım“ başlığı altındaki şehir turunun dördüncüsünde Altona ilçesi gezildi.

Altona istasyonu önünde buluşan grup buradan rehber Gerd Schmidt-Mildner eşliğinde ilçeyi gezdi.

“Altona tarihi boyunca Hamburg ile rekabet halinde oldu”

Schmidt-Mildner Altona’nın 1866’e kadar Danimarka’ya ait olduğunu ve kaybedilen Prusya Savaşı sonrası Almanya’ya geçtiğini belirterek, “Altona 1938’ye kadar Hamburg’dan bağımsız bir kent idi. Hatta tarihi boyunca Hamburg ile liman ticareti ve balıkçılık için rekabet halindeydi. Bugünki Altona İlçe Belediye Sarayı önündeki parkın havuzundaki fiskiyeli heykel bu rekabeti canladırıyor” dedi.

İçinde Denizcilik Müzesini da barındıran Altona Müzesi ve hemen ilerisindeki Altona Tiyatrosu önünden Palmaille Caddesine yüründü. 

Şair Klopstock’un mezarı Christians Kilisesinin bahçesinde

Schmidt-Mildner, Alman edebiyat dilinin gelişmesinde önemli katkısı olan, 1724-1803 yıllarında yaşayan şair Friedrich Gottlieb Klopstock’un mezarının bulunduğu, 1738’de barok tarzında inşa edilen Christians Kilisesinin adını dönemin Danimarka Kraliğndan aldığını belirtti. Palmaille’den uzanan Grosse Elbstrasse üzeri tarihi Fischmarkt’a (Balık Pazarı) geçildi.

“İkinci Dünya Savaşında sadece üç bina ayakta kaldı”

Geçmişte balık ticareti ve açık artırmalarının yapıldığı Fischmarkt’ta binanın bugün çok farklı etkinlikler için kullanıldığı ifade eden rehber, İkinci Dünya Savaşında liman tesislerinin bombalanmasında Fischmarkt’ın da büyük hasar gördüğünü kaydetti. Schmidt-Mildner, “Sadece üç bina ayakta kaldı. Savaştan yıllar sonra GMP Mimarlık şirketi alanı yeniden tasarladı ve gördüğünüz gibi gayet uyumlu bir mimariyla Fischmarkt’a otantik bir hava verdiler” dedi.

Altona turu meydanda son buldu. Güngör Yılmaz, Schmidt-Mildner’e teşekkür ederken, ilk başta ne kadar ilgi olacağını bilmediğinden tereddütle başlattığı şehir turlarının bu kadar büyük ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şehir turlarını sürdüreceklerini açıklayan Yılmaz, ilgi duyan ve katılmak isteyenlerin guengoer.yilmaz@hamburg.de e-posta adreslerine iletişim bilgilerini gönderebileceklerini kaydetti.

Yorumlar