Kiracı ile ev sahibi arasında meydana gelen masrafları kimin karşılaması gerektiği konusunda sık sık fikir ayrılığı, hatta tartışmalar olur. Bu nedenle yasaların bu konuda ne dediğini ve kimi haklı bulduğunu önceden bilmek avantajlı olabilir. Örneğin kiralık dairede zamanla laminat parkelerin çizilmesi durumunda bazı ev sahipleri „Bunları daireden çıkarken değiştirmeniz gerekiyor“ talebinde bulunuyorlar. Hatta bazıları bunları kendi değiştirip masrafları ödenen depozitodan düşüyorlar.

Almanya’daki mahkemelerin bu konudaki görüşü şu şekilde: Laminat parkelerin zamanla yıpranması, hatta çizilmesi normal bir gelişme. Ev sahibi kiracıyı bundan dolayı sorumlu tutamaz, değiştirmesini taleo edemez. Yıpranma ve çizikler günlük kullanım nedeniyle meydana geldiyse kiracının herhangi bir masrafı üstlenmesi gerekmiyor.

Eğer çizikler kasıtlı olarak yapıldıysa tabiki durum değişiyor. Örneğin sigara yanığı gibi daha büyük zararlarda da durum farklı. Bu defa mahkemeler ev sahibini haklı buluyor ve masrafların ödenmesine karar veriyor.

Ahmet Atak, 01.04.2019

Yorumlar