Her yıl ev sahibinin kiracısına gönderdiği yıllık hesaplamalarda ciddi hatalar yapıldığı ortaya çıktı. Elde edilen sonuca göre yıllık ek masrafların (Nebenkosten) sıralandığı her dört hesaplamadan birinde hata var. Yani kiracılardan yıl sonu ya daha fazla para isteniyor, ya da yapılan geri ödemeler eksik hesaplanıyor. Sonuçta bu işte zararlı çıkanlar genellikle kiracılar oluyor.

Bu tür hesaplamaları kiracılar adına analiz eden Mineko adlı şirket tarafından yapılan açıklamaya göre kiracıların evrakları iyi incelemsi şart. Eger sizden yıl sonu ek bir ödeme yapmanız isteniyorsa bunun sebebini iyi araştırın. Mineko uzmanları, kendi yaptıkaları incelemede, ev sahiplerinin kiracılardan istedikleri miktarın yüzde 86’sında hata fark ettiklerini bildirdiler. Sonuca göre kiracılardan daha fazla para istendi.

Ayrıca eğer kiracı yıl boyunca fazla ödeme yapmışsa yıl sonu bu parayı geri alma hakkıvar. Burada da dikkat etmek gerekiyor. Ҫünkü bazı ev sahipleri geri ödemeleri eksik hesaplıyor. Yani kiracıya hak ettiği paradan daha az veriliyor.

Ahmet Atak, 08.04.2019

Yorumlar