Bazı ev sahipleri kiracılarına çeşitli kurallar koyup neyi yapabileceklerini ve nelerin yasak olduğunu bildiriyorlar. Ancak bu bilgiler her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle kiracıların haklarını tanıması şart. Örneğin kiralık dairede duvara bir şey asmak için delik açmanız gerekiyorsa nelere dikkat etmelisiniz. Ev sahibinden izin almanız gerekiyor mu veya ev sahibi size delik açmanızı yasaklayabilir mi?

Sorunun cevabı: Hayır yasaklayamaz. Almanya’da her kiracının günlük yaşamda ihtiyacı olan eşyaları kullanmak için duvara delik açma hakkı var. Örneğin ayna, tuvalet kağıdı askısı veya küçük dolap gibi. Ancak açacağınız delik sayısı normal şartlarda olmalı. Eğer siz küçün bir alanda 1 veya 2 delik yerine 15 delik açarsanız elbette sorun yaşayabilirsiniz.

Ayrıca banyoda fayans üzerine de delik açabilirsiniz. Ancak bunu yaparken mümkünse deliği fayans aralarına denk getirmelisiniz. Sadece bu mümkün değilse fayans üzerine izin veriliyor.

Peki daireden çıkarken bu deliklerin kapatılması şart mı?

Hayır değil. Normal sayıdaki delikler kapatılmak zorunda değil. Sadece kira sözleşmesinde „Kiracı daireden çıkmadan önce güzelleştirme çalışmalarında bulunur“ şeklinde bir madde varsa bunu yapmak zorundasınız.

Ahmet Atak, 21.03.2019

Yorumlar