Evi olmayan birçok insan ev almanın hayalini kuruyor. Kirada oturmaktan bıkan vatandaş ev satın almak için bankalardan kredi çekip ev almanın yolunu deniyor. İlk defa ev satın alacaklar acemiliklerine gelip bazı hatalar yapabilirler. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, köşesinde ilk defa ev satın alacaklar için 6 öneride bulundu.

1-Kredi faizlerini karşılaştırın
Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu yüzden kredi kullanmadan önce bankaların faiz oranlarına mutlaka göz gezdirin. Konut kredisi sayfamızdan bankaların faiz oranlarını, aylık taksit tutarlarını ve toplam geri ödemelerini görebilirsin. Ayrıca farklı vade tercihlerini de araştırmanda fayda var. 120 ay yerine 60 ay 72 ay vs. gibi.

2-Piyasa araştırması yapın
Ev satın almadan önce iyi bir piyasa araştırması yapmanda fayda var. Ev fiyatları değişkenlik gösterebilir. Piyasa sıkışıklığından ya da mal sahibinin ihtiyacından dolayı evin fiyatı ucuzlayabilir. Bu yüzden satın alma kararına varır varmaz araştırmaya başlamakta fayda var. Zaten internetteki emlak siteleri size bu anlamda fikir verecektir. Ancak bazen yanıltıcı ilanlar çıkabiliyor. Bu yüzden ev almak istediğin bölgede biraz da emlak ofislerinden bilgi alabilirsin.

3-İlk kez konut alacaklara devlet katkısı var
İlk kez ev satın alacaklar için konut hesabı açanlara devlet desteği var. 2020 yılı için bu destek 30.000 TL’ye yükseldi. Özellikle ev kredi için peşinat bulmak isteyenler için konut hesabı iyi bir avantaj sağlıyor. Hem paran birikiyor hem de devlet desteği alabiliyorsun.

4-Evin durumunu inceleyin
Satın alacağın evin tapudaki durumundan sorgulamanın yanı sıra o binada oturanlardan da fikir almanda fayda var. Dairenin bazı sıkıntıları ya da genel olarak apartmanla ilgili problemler olabilir. Bununla ilgili bilgileri öğrenebilmek için komşulardan yardım alabilirsin. Krediyle evi alacaksan bankanın eksperi tapu durumunu kontrol ediyor ancak bazen almak istediğin eve onay vermeyebilir. Bu durumda da fazladan ekspertiz parası ödemek zorunda kalabilirsin. Bazen evin ciddi sıkıntıları olabiliyor, akan ve bir türlü giderilemeyen sorunlar çıkabiliyor. Bina sakinleriyle ilgili sıkıntılar olabilir, bunları önceden araştırmakta fayda var.

5-Bütçeyi hazırlayın
Ev satın alma kararına vardığında iyi bir bütçe hazırlaman şart. Aylık taksit ödemeleri, taşınma masrafları, tapu harcı, emlakçı parası vs. gibi masrafları hesaplayıp ona göre yıllık bütçeni yapmak gerekir. Gelirine göre kullanabileceğin kredi tutarını bilirsen o fiyatlara uygun ev bakarsın.

6- Evde oturma süresi
Bazen yaşam sürprizlerle dolu olabilir. Başka bir şehre taşınmak zorunda kalabilirsin. Ancak normal şartlarda satın alacağın evin en azından 5 yıl kullanabileceğin koşullarda olmasına özen göstermelisin. Çocukların okula başlama ihtimali, evin büyüklüğü, toplu ulaşım ağına yakınlığı vs. gibi hesaplamaları iyi yapmak lazım. Taşınma ve yeni ev alma masrafları her yıl katlanabilecek kolaylıkta değil.

Ahmet Atak

(28.01.2020)

Yorumlar