Avrupa’da bazı ülkelerde kiralık daire bulmak zaten güç. Eğer bir de yabancıysanız iş daha da zorlaşıyor. Almanya, Fransa veya Belçika gibi ülkelerde ne yazık ki isminden yabancı olduğu anlaşılan kişiler daha ilk turda eleniyor ve kiralık daireyi göremiyorlar bile.

Fransa’da bir yayın kuruluşunun yaptığı gizli denetim, yabancıların hangi yöntemlerle dışlandığını ortaya çıkardı. Bir France İnfo çalışanı, yabancılara çifte standart uygulandığını ortaya çıkarmak için emlakçılara başvurarak evini kiralamak istediğini ancak yabancıları kiracı olarak istemediğini söyledi. Bir çok emlakçı da bu istekte bir sorun görmedi ve „Merak etmeyin, onu biz hallederiz“ cevabı verdi.

Bazı emlakçılar yabancıları isimlere göre ayıkladıklarını belirtirken, bazıları da bunu gizli yöntemlerle başardıklarının bilgilerini verdiler. Buna göre emlakçılar verdikleri ev ilanına „Sadece memurlara kiralanır“ yazıyorlar. Emlakçılara göre bir yabancının memur olma ihtimali daha düşük olduğundan bu sayede yabancıları elemiş oluyorlar.

Yorumlar