Para çekmek isteyenleri hedef alan dolandırıcılar son dönemlerde oldukça aktif. Bankamatiklerde tuzak kuran kişiler, oldukça kurnaz bir yöntemle sizin paranızı alıyorlar. Bir çok mağdur olup biteni çok sonra anlıyor.

Alman polisinin verdiği bilgiye göre  dolandırıcılar bankamatiklerin üzerine orjinaline çok benzeyen bir düzenek yerleştiriyor. Baktığınızda siz bunun bankamatiğin parçası olduğunu düşünüyorsunuz. Şifrenizi girip para çekmek istediğinizde para gelmiyor. Siz cihazın bozuk olduğunu düşünüp oradan ayrılıyorsunuz. Aslında bankamatik parayı veriyor. Ancak para dolandırıcıların hazırladığı kutunun içinde saklı kalıyor. Siz gittikten sonra bankamatiğe gelen kişiler parayı kutunun içinden alıyor. Siz ancak eve vardığınızda veya bir dahaki bankaya geldiğinizde hesabınızdan para çekildiğini fark ediyorsunuz.

Güvenlik güçleri, böyle bir durumla karşılaşanların neler yapması gerektiğini de açıkladı. Eğer bankamatik parayı vermediyse hemen gitmeyin, banka çalışanına veya geç saatteyse polise haber verin. Bankamatikte sabit olamayan, örneğin sallanan bir parça fark ederseniz de yetkilileri haberdar edin.

Yorumlar