Almanya’da banka faizleri düştükçe ev ve daire satın alanlar artıyor. Şu an bankalar tarihin en düşük faiz oranlarını sunuyor ve herkesi kredi çekmeye teşvik ediyorlar. Ev sahiplerinin sayısı artarken diğer taraftan kiralarda da tarihi bir yükseliş yasanıyor. Özellikle büyük şehirlerde kiralar cep yakıyor. Zaten boş daire bulmanın çok zor olduğu bölgelerde kiralar bir çok ailenin bütcesini fazlasıyla aşıyor. Bir çok aile çaresizlik içinde kiraların seviyesinden şikayetçi.

Başkent Berlin’de de durum kritik. Bu nedenle hükümette olan Sol Parti dairenin yerine ve durumuna bakılmaksızın kiralara bir üst seviye getirilmesini istiyor. Sol Parti’nin teklifi şu: Kiralarda metrekare fiyatı en yüksek 8 Euro olsun. Yani 55 metrekarelik bir dairede kira bu durumda 440 Euro + yan giderler oluyor. Plana göre sadece yeni inşaa edilen bina/dairelerde daha yüksek bir kira istenebilecek. Hatta Sol Parti bu uygulamanın tüm Almanya için geçerli olmasını talep ediyor.

İlk bakışta kiracılar açısından olumlu görünen plan büyük tepkilere neden oldu. Diğer partili politikacılar buna karşı çıktılar. Hukukçulara göre mevcut kira sözleşmelerinde geriye dönük bir düzeltme, ynai kiraları aşağıya çekme olamaz. Hatta bazı uzmanlara göre kiraların düşmesi demek, daha az yatırımcının yeni konutlar sunmasına ve böylelikle piyasadaki boş daire sayısının daha da gerilemesine neden olacak.

Görünen o ki Sol Parti bu planını hayata geçiremeyecek…

(28.08.2019)

Yorumlar