Eğer önümüzdeki dönem otomobil satın almayı düşünüyorsanız cebinizden daha az para çıkmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlara göre aracı satın aldığınız oto galeriye ödemeniz gereken miktarı daha da düşürmenin bir yolu var. Eğer satıcının size ek indirim sunmasını istiyorsanız parayı peşin ödemeyi teklif edin. Gerekli miktarı bankadan ihtiyaç kredisi olarak çekebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre bunu yapanlar hem krediye daha az faiz ödüyor, hem de para peşin ödendiği için satıcıdan ek indirim alabiliyor. Otomobil satıcılarının anlaşmalı olduğu bankaların faiz oranı genelde daha yüksek oluyor. Yani eğer pazarlığınızı iyi yaparsanız binlerce Euro cebinizde kalabilir.

Fiyat kıyaslama sitesi Check24’ün verilerine göre Almanya’da otomobil satın almak için bankadan ortalama 15 bin 281 Euro kredi çekiliyor. Erkeklerin çektiği kredi miktarı 16 bin Euro’yu geçerken, kadınlarda miktar yaklaşık 13 bin Euro civarında oluyor.

Ülke geneline bakıldığında en düşük krediyi Bremen’de yaşayanlar çekiyor. (14 bin 040 Euro)  En yüksek miktar ise Hamburg’da. (16 bin 440 Euro)

Kredilerdeki ortalama faiz oranı ise yüzde 3.05

Yorumlar