Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülkede „Section Control“ adı verilen hız denetimleri yapılıyor. Yani eskiden olduğu gibi yollarda sabit radar kullanmak yerine belirli bir bölgeden geçen bütün araçların plakaları kaydediliyor. İkinci bir noktada tekrar görüntülenen araçların plakaları karşılaştırılıyor ve aracın mesafeyi ne kadar sürede katettiği ölçülüyor. Eğer araç bu mesafeyi normalden daha hızlı geride bıraktıysa sücüye ceza kesiliyor. Avrupa’da en son Sırbistan’da da bu sistem uygulanmaya başlanmıştı.
Aynı sistem Almanya’da da denenmek istendi. Aşağı Saksonya’da B6 nolu karayolunda Gleidingen ile  Laatzen arasında deneme amaçlı hız ölçümleri yapıldı. Ancak plakaların kaydedilmesinden dolayı kişisel bilgileri koruma kanunu gerekçe gösterilecek uygulamaya karşı itirazlar geldi. Mahkemeler olayı inceleyip „Section Control“ durdurulmasına karar verdiler. Yani diğer ülkelerde yıllardır kullanılan yeni hız denetimi şu an Almanya’da hayata geçmeyecek gibi görünüyor. Bu karar en çok sürücüleri sevindirdi.
Türkiye’deki hız koridoru denetimi ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1573869-trafikte-hiz-koridoru-uygulamasindan-kacma-sansi-yok

Yorumlar