Bu belkide bir çok kişinin hayali…Bankaya gidiyorsunuz ve para çekmek için tuşlara basıyorsunuz. Ancak bankamatik size istediğinizden daha fazla para veriyor. Bu durumda ne yapılmalı? Sonuçta hatayı yapan müşteri değil, bankamatik. Banka bu parayı geri talep edebilir mi? Parayı geri vermezsem başım belaya girer mi?

Avusturya’nın Stockerau kentinde geçtiğimiz yıl aynen bu olay yaşandı. Bir genç, bankamatikten 20 Euro çekmek istedi. Ancak bir arıza nedeniyle bankamatik 50 Euro verdi. Olayı fark eden genç bir kereyle yetinmedi ve devam etti. Bir çok kez 20 Euro çekmek için tuşlara bastı. Her defasında bankamatik 50 Euro verdi. Genç bu yöntemle toplam 6000 Euro elde etti. Aldığı parayla biriken borçlarını ödedi. Ancak aradan çok geçmeden banka olayı öğrendi. Parayı alan kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. Genç çıkarıldığı mahkemede suçlu bulundu ve 6 ay tecilli hapis cezasına çarptırıldı. Aynı zamanda parayı da geri ödemek zorunda kalacak.

Eğer benzer bir durum sizin de başınıza gelirse hemen bankayı haberdar edin ve fazla miktarı geri verin. Aksi taktirde ceza alabilirsiniz.

Yorumlar