2019’da bir çok elektrik şirketi fiyatlarına zam yapacak. Tüketiciler bu zamları çaresiz kabullenmek zorunda değil. Fiyatların daha uygun olduğu başka bir şirkete geçerek yılda yüzlerce Euro daha az ödeyebilirsiniz. Bunun için harcamanız gereken zaman sadece 5 dakika ve bütün işlemleri bilgisayar başından halledebilirsiniz.

Bir çok kişi elektrik şirketini değiştirmenin zor olduğunu düşünüyor. Ancak bu gerçekleri yansıtmıyor. Bağlı bulunduğunuz şirketten sanıldığından daha kolay ayrılabilir ve yenisine geçebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, yeni bir şirket bulmak. Gerisini onlar sizin için halledecektir. Yeni elektrik şirketiniz sizin adınıza eski şirketle irtibata geçip mevcut sözleşmenizin sonlanmasını sağlayacaktır. Bütün evrak işlerini onlar hallediyor. Yani sizin aslında hiç bir şeyle uğraşmanıza gerek yok.

Halk arasında şöyle bir yanılgı da var: „Eskisinden çıkıp yeni elektrik şirketine geçerken evde elektriksiz kalabilirim“. Hazır, bu düşünce de yanlış. Yasalar gereği Almanya’da hiçbir hane elektriksiz kalamaz. Değiştirme süresince bölgenizdeki ana elektrik hizmeti sunan şirket size daima elektrik sağlamakla yükümlü. Yani siz hiç bir zaman elektrik kalamazsınız.

Yeni bir elektrik şirketine geçecekseniz bu noktalara dikkat edin…

Peki elektrik şirketleri arasında bir fiyat kıyaslaması yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

İşte cevabı:

Prim ödemeleri:
Şirketler yeni müşterilere yıllık prim ödüyorlar. Bunlar sayesinde yıllık ödemeniz gereken toplam miktar daha düşük oluyor. Bu primlerin hangi şartlarda ödendiğini kontrol edin. Ayrıca bu primin bir dahaki yıl ödenmeyeceğini unutmayın ve yıllık masrafları bir de bu şekilde kıyaslayın.

Ödeme şekli:
Bazı şirketler sadece belirli ödeme şekillerine uyulması halinde uygun fiyata elektrik sunuyorlar. Örneğin yıllık primlerin önceden, yani peşin ödenmesi. Tüketicilerin bu tür ödeme şekillerinden uzak durması tavsiye ediliyor. Siz ödemeyi yaptıktan sonra şirket iflas etse paranızı geri alamayabilirsiniz.

Anlaşma süresi:
Şirket ile yapacağınız sözleşme süresine dikkat edin. Bu sürenin kısa olması (Örneğin 1 yıl) sizin yararınıza olacaktır. Bir yıl sonra daha uygun bir şirket bulduğunuzda hemen yenisine geçebilir ve daha fazla tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca sözleşmeden çıkış şartlarını iyi okuyun ve bunun da süresinin kısa olmasına bakın.

Fiyat garantisi
Anlaşmada size sunulan fiyatın sözleşme süresi boyunca geçerli olmasına özen gösterin. Bazı şirketler uygun fiyatları sadece kısa bir süre için garanti ediyorlar ve daha sonra fiyatlara zam yapabiliyorlar. Ancak baştan bir fiyat garantisi veriliyorsa bu sizin için ayrıca bir emniyet olacaktır.

Bölgenizdeki en uygun elektrik şirketini buradan bulabilirsiniz:

Yorumlar