Eskiden bankadan kişisel kredi çekmek zordu. Bankayla randevu yapılması, bir çok evrak hazırlanması ve günlerce kredi onayının çıkması gerekiyordu. İnternet bankacılığı ile birlikte bunlar geride kaldı. Artık bankaya gitmenize bile gerek yok. Bütün işlemleri sadece 5 dakikada bilgisayar başından hallediyorsunuz. Şartları yerine getiriyorsanız bir de bakmışsınız kredi miktarı hesabınıza yatmış bile.

İşiniz çok acilse işlem süresini hızlandırabilirsiniz. Eğer başvuru öncesi hazırlığınızı iyi yaparsanız para aynı hafta içinde hesabınızda olur. Hatta bazı bankalar o kadar hızlı çalışıyor ki, paranın 2 iş günü içinde hesabınızda olduğu bile oluyor. Peki kredi işlem süresini hızlandırmak için neler yapmak gerekir?

İşte cevabı:

  • İnternet üzerinden kredi başvurusunda bulundunuz ve bankanın başvuru formu size email ile gönderildi. Bu formu eksiksiz doldurun. Kişisel bilgileriniz tam ve hatasız olmalı.
  • Kredi başvuru formunu göndermeden önce imzalamayı unutmayın. Eğer evliyseniz genellikle eşinizin de imza atması gerekiyor, bunu unutmayın. Ayrıca imza bir çok sayfada gerekiyor, bu nedenle bütün sayfaları ayrı ayrı kontrol edin.
  • İşyerinizden aldığınız maaş bordrolarının (Gehaltsnachweis) fotokopisini çekin. Son üç aylık olursa daha iyi olur. Bunları başvuru ile birlikte posta ile gönderin.
  • Eğer başka geliriniz varsa (Örneğin kira) bunların da belgelerini kopyalayın ve ek olarak gönderin. Örneğin hesabınıza para girişini gösteren banka dekontları (Kontoauszug)
  • Bankalar bir işyerinde 6 aydan fazla çalıştığınızı görmek ister. Bunun için iş sözleşmesinin kopyasını da gönderin.
  • Kredi sözleşmesi ile birlikte pasaport veya Alman kimliğinizin fotokopisini de gönderin.

Eğer bütün bu evrakları önceden hazırlayıp öyle başvuruda bulunursanız ve aynı gün veya ertesi gün postaneye gidip evrakları bankaya gönderirseniz büyük ihtimalle bir kaç gün içinde kredi onayı gelecektir. Tabki onay çıkması gelir ve gider durumunuza bağlı.

Çıkan sonuç aşağıda. Siz de kendiniz kıyaslama yapıp dilediğiniz krediyi seçebilirsiniz:

Yorumlar