Bir ihtiyacını karşılamak için önümüzdeki dönemde kredi çekmeyi düşünenler, doğru adımlar atarak bankaya binlerce Euro daha az ödeyebilir. Bir çok kişi farkında değil ancak bankaların sundukları faiz oranları arasında çok büyük farklılıklar olabiliyor. Maaşınız yüksek, başka herhangi bir borcunuz olmasa bile banka size daha yüksek bir faiz oran sunabilir. Bu durumda aylık geri ödenemiz gereken miktar daha yüksek olur ve toplamda cebinizden daha fazla para çıkmış olur.

Ancak bunu engellemek sizin elinizde. Bankayla kredi anlaşmasını imzalamadan önce mutlaka iyi bir piyasa araştırması yapın. Bunu sandığınızdan daha kolay yapabilirsiniz. İnternette bankalar arası kıyaslama yapan sayfalar var. Bunların yardımı ile hangi bankanın ne kadar faiz istediğini, aylık ödemeniz gerekrek taksidin ne kadar yüksek olacağını ve en önemlisi de toplamda cebinizden ne kadar para çıkacağını görebilirsiniz.

Sadece bu tür bir kıyaslama yapanlar en iyi faiz oranını seçtiğinden emin olabilir ve gerçekten de binlerce Euro’sunu çöpe atmamış olur.

Almanya’da yapılan bir araçtırmaya göre bankaların sunduğu faiz oranları arasında yüzde 15’e varan fark olabiliyor. Yani 15 bin euro kredi çeken bir kişi eğer araştırma yapmadan en yüksek faizden kredi çekerse cebinden toplamda yaklaşık 5 bin Euro daha fazla çıkmış oluyor.

En uygun krediyi hangi banka veriyor? Buraya tıklayıp hesaplatın!

(03.07.2019)

Yorumlar