Bankadan kredi çeken bir çok kişi aylık taksidin yüksek olmasından şikayetçi. Ödemelerde zorlanmamak için kredi anlaşmasını henüz imzalamadan bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Öncelikle hiçbir zaman tek bir bankadan kredi teklifi alarak hareket etmeyin. Daima bankalar arası kıyaslama yapın, faiz oranlarını karşılaştırın. Arada önemli fark olduğunu göreceksiniz.

Kredi çekmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de bankanın size sunduğu ek hizmetlerle ilgili. Bunlar genellikle paralı olup, aylık ödemeniz gereken taksidin artmasına neden olacaktır.

En uygun krediyi hangi banka veriyor? Buradan hesaplatın:

Örneğin bankaların en sık teklif ettiği hizmet „ek sigorta“ oluyor. İşsiz kalmanız, hastalanmanız veya vefat etmeniz halinde kalan borcu sigorta kaşılasın şeklinde teklifte bulunarak kredi çeken kişinin ek sigorta yapması isteniyor. Bu ilk etapta faydalı bir hizmet gibi görünüyor. Ancak detaylarını iyi araştırmakta fayda var. Uzmanlara göre örneğin işsizlik durumunda sigorta hemen devreye girmiyor. Aradan sadece belirli bir zaman geçtikten sonra sigorta sizin aylık masraflarınızı karşılıyor. Yani siz işsiz kalır kalmaz taksitleriniz karşılanmıyor. Siz bunları yine kendi cebinizden ödemeniz gerekiyor.

Sunulan bu ek sigortalar aylık ödemeniz gereken taksidi artırıyor. Eğer çekeceğiniz kredi çok yüksek değilse, bu tür sigortalar yapılmaması tavsiye ediliyor.

Yorumlar