Kredi çekmek isteyen bir çok kişi şu soru ile karşı karşıya kalıyor: „Acaba krediyi internetteki bankalardan mı çeksem yoksa bir banka şubesinden mi? Hangisi daha avantajlı?“ Bir çok kişi kararsız kalıyor ve son kararı vermekte zorlanıyor.

Bu soruyu cevaplamak için aşağıda size bir kaç bilgi sunmak istiyoruz…

Her iki kredi çekme şeklinin de artı ve eksileri var. Bunlar şu şekilde:

Faiz oranı:

Yapılan bütün araştırmalar, internet üzeri sunulan kredilerin genellikle daha uygun olduğunu gösteriyor. İnternet üzeri hizmet veren bankalar daha uygun faizler sunabiliyorlar. Bu da tabiki bankaya ödemeniz gereken miktarın daha düşük olmasına neden oluyor. 

Fiyatları kıyaslama:

İnternet üzeri bankalar arası fiyat kıyaslaması yapması daha kolay. Evden dışarı çıkmadan, bilgisayar başında hangi bankanın ne kadar faiz istediğini hemen görebilirsiniz. Buna karşılık banka şubelerine giderek faiz oranlarını öğrenmeye çalışanlar daha fazla zaman kaybediyorlar. Ve bu kişilerin gidebileceği banka şubesi sayısı oldukça kısıtlı oluyor.

Pazarlık ve ek bilgi alma:

İnternetten kredi çekmek isteyenlerin bankayla pazarlık yapma şansı yok. Size ne sunuluyorsa sadece onu kabul edebiliyorsunuz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bir görevliden yardım alma şansınız da çok az. Bun karşılık banka şubesinde size sunulan faiz oranını pazarlık yaparak aşağıya çekebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir sorunda banka görevlisinden yardım alabilirsiniz.

Kredi anlaşması ve işlemler:

Kredi çekmeye karar verdiğinizde eğer interneti tercih ettiyseniz, bütün gerekli evrakları kısa sürede bilgisayarınıza aktarıp e-maille aynı gün bankaya ulaştırabilirsiniz. Bu işlem genellikle 15-20 dakikayı geçmiyor. Bun karşılık banka şubesinden kredi çekmek isteyenlerin öncelikle randevu alması gerekiyor. Bu da genellikle günler sonrası olabiliyor.

Ödeme hızı:

Krediye onay çıkması banka şubelerindeki işlem süresi nedeniyle uzun sürebiliyor. İnternet üzeri aynı hafta içinde para hesabınıza gönderiliyor. Bunun için tabiki bütün şartların yerine getirilmesi şart.

Genel değerlendirme:

Eğer kolay ve hızlı bir şekilde uygun bir kredi çekmek istiyorsanız internette hizmet veren banka şubelerini tercih edin.

Eğer „Karşımda illa birisi olsun, önce konuşup pazarlık yapayım“ diyorsanız banka şubelerini seçin. Ancak burada faiz oranlarının genellikle daha yüksek olduğunu unutmayın.

Yorumlar