Uzun vadeli bir ödeme şekliyle bankadan ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ödeyeceği toplam faiz olmalı. Faiz oranı ne kadar düşükse, cebinizden çıkacak miktar o kadar düşük olacağı için önceden bir kıyaslama yapmanız şart. İnternette bu alanda hizmet veren siteler yardımıyla hangi bankanın sizin için en uygun imkanı sunduğunu araştırabilirsiniz.

Biz sizin için örnek bir hesaplama yaptık ve 3 bankayı kıyasladık. 5000 Euro’luk ihtiyaç kredisini 84 ay taksitle geri ödeme şeklini seçtiğinizde karşınıza bu tablo çıkıyor:

 

kredi

 

Bankalar doğal olarak en düşük faizlerle reklam yaparlar. Ancak kişi başvuruda bulunduğunda faiz oranı değişebilir. Örneğin aylık kazancınız ne kadar, aylık giderleriniz ne kadar, başka borcunuz veya taksit ödemeniz var mı gibi faktörler dikkate alındığında eğer kötü bir not alırsanız daha yüksek faiz ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle bu tür kıyaslamalarda ana sayfada yer alan faiz oranlarını değil, bankaların başvuranlara sunduğu ortalama faiz oranlarını dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Bunu yaparsanız bankalar arası kıyaslama daha kolay olacaktır.

Örneğin bir banka yüzde 1,5 faiz oranıyla listede yer alıyorsa detaylar incelendiğinde müşterilerinin çoğuna yüzde 3,5 faizle kredi verdiğini görebilirsiniz. (Ekran görüntüsünde Almanca yer alan bilgi: 2/3 der Kunden erhalten folgende Konditionen)

Bu bilgiden yola çıkarak seçtiğimiz 3 bankayı kıyasladığımızda en uygun faizi yüzde 3.10 ile Targobank’ın sunduğunu görüyoruz. Bu bankadan 5000 Euro kredi çeken bir kişi aylık 66,19 Euro ile 84 ayda toplam 5560 Euro geri ödemiş oluyor. Diğer bankalarda da faiz oranı buna çok yakın.

Kredi başvurularında sadece faiz oranına veya aylık ödenecek takside bakmak yerine, süre sonunda cebinizden çıkacak toplam miktara bakmanızda fayda var.

Yorumlar