Yeni veya kullanılmış otomobil satın alırken taksitle ödemeyi seçenler kendilerine sunulan kredi anlamasını hemen imzalamamalı. Çünkü bunlar tüketici açısından her zaman avantajlı olmuyor. Eğer incelemeden anlaşmaya imza atarsanız sonuçta bu işten zararlı çıkabilirsiniz.

İnsanlar daha çok aylık ödeyeceği takside odaklanırlar. Örneğin bir anlaşma 3 yıllıksa kişi ayda kaç para ödeyeceğine bakar. Bu taksit eğer düşükse daha fazlasını incelemez ve düşünmez. Ancak kredi çekenler bu yıl bittikten sonra geriye kalan borcu bir kerede ödemek zorunda kalacaklar. Yani siz baştan ne kadar düşük bir taksit öderseniz, sonunda ödeyeceğiniz kalan borç o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle daima son taksidin de göz önünde bulundurulması şart.

Eğer daha sonra sıkıntıya girmek istemiyorsanız, gerekirse aylık taksit miktarını biraz da yükseltin. Bu sayede kalan borcunuz da bir o kadar azalacaktır ve ödemeniz kolaylaşır.

Otomobil satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da sizden istenen faiz oranıdır. Mutlaka kendiniz de bir araştırma yaparak başka bankaların ne kadar faiz istediğini inceleyin. Belkide sizin kendiniz kredi çekip otomobili peşin parayla satın almanız daha avantajlı olacaktır.

(10.11.19)

Yorumlar