Almanya’da döner satılmayan neredeyse hiçbir köşe yoktur. Nereye gitseniz bir dönerci büfesi ile karşılaşırsınız. Üstelik döner seven ve yiyenler sadece kendi vatandaşlarımız da değil. Bir çok Alman veya yabancı da döner aşığı. Tadı güzel ve hesaplı olmasından dolayı da özellikle gençler ve üniversite öğrencileri sık sık dönerciye giderler. Ancak şu günlerde yine bir „döner“ tartışması başladı. Thüringen Eyalati’ndeki Weimer kentinde döner satışı ile ilgili yeni bir karar alındı. Gıda Denetleme Daire, bazı büfelerde satılana „Döner“ denemeyeceğini, içindekiler nedeniyle „Drehspiess“ denmesi gerektiğine karar verdi. Bu nedenle büfeler bundan böyle döner yazısını kaldırıp yerine „Dönen şiş“ anlamına gelen „Drehspiess“ yazmak zorunda kalacaklar.

Peki bunun sebebi ne?

İlk bakışta yine „Almanlar dönere savaş açtı“ diye eleştiride bulunabilirsiniz ancak Alman yetkililer olayı şu şekilde açıklıyor: „Dönere döner denebilmesi için içindekilerin de gıda kurallarına uygun olması gerekiyor. Et oranı yüksek, tatlandırıcı gibi katkı maddeleri olmaması gerekiyor. Ancak bir çok büfede satılan üründe bu böyle değil. Müşteri et yediğini sansa da aslında içeriğine bakıldığında tatlandırıcı gibi katkı maddeleri olduğu ve et oranının çok az olduğu görülüyor. Bu durumda da yasalara aykırı.“

Yani et fabrikalarında üretilen „Döner“ daha hesaplı olması için katkı maddeleri ile işleniyor ve et oranı düşürülüyor. Ancak müşterinin bundan haberi yok. Et yediğini düşünüyor. Bu olaya açıklık getirmek için ise „Drehspiess“ yazılması talep ediliyor. Yani müşteri „Drehspiess“ yazısını göründe karşısındakinin aslında olması gerektiği gibi bir „Döner“ olmadığını anlayacak. Aslında amaç müşteriyi aydınlatmak.

Üstelik bu yeni bir olay da değil, daha önce Almanya’da farklı farklı şehirlerde uygulandı. Önümüzdeki dönem daha da sık gündeme geleceğe benziyor.

Sizce hangi taraf haklı?

(29.10.19)

Yorumlar