Dolandırıcılar insanların parasına ulaşmak için her yöntemi deniyor. Kurbanları bulmanın en kolay yolu telefon üzerinden. Bugün size herkesin başına gelebilecek bir olayı açıklamak istiyoruz. Lütfen bu uyarıyı dikkatlice okuyun ve alttaki tavsiyelere uyun. Aksi taktirde paranızdan olabilirsiniz:

Dolandırıcılar rastgele cep telefonlarını arayarak kendilerini tanınmış cep telefonu şebekesi çalışanları olarak tanıtıyorlar. Siz hangi şirketin müşterisiyseniz o şirketin ismi telefonda söyleniyor. Arayan kişi „İyi günler, müşterilerimizin sunduğumuz indirim kampanyalarından faydalanıp faydalanmadığını kontrol ediyoruz. Siz şu an bir indirimden faydalanıyor musunuz? Eğer bunu yapmıyorsanız size hemen bir indirim sunabiliriz. Bana kişisel şifrenizi söyleyin, hemen sistemden kontrol edelim“ diye teklifte bulunuyor. 

Amaç sadece sizin şifrenizi öğrenmek. Bu şifre ile cep telefonu operatörünüzü arayarak sizin adınıza işlemler yaptırabiliyorlar. Sonuçta olan size oluyor.

Arayan numaralar genellikle cep telefonu. Siz bu numarayı geri aradığınızda ise „Numara mevcut değil“ cevabı alıyorsunuz. Arayan kişiler genellikle yurtdışında bir ofiste oturup gün boyu rastgele insanları arıyorlar. Ne kadar şifre öğrenirlerse onlar için o kadar avantajlı.

Lütfen tanımadığınız kişilere özel bilgilerinizi ve şifrenizi söylemeyin. Bu tür telefon görüşmelerine karşı dikkatli olun. Şüphe duyduğunuzda telefonu kapatın ve siz kendiniz bağlı bulunduğunuz şirketi arayın.

Yorumlar